Kalendarium

Wtorek, 2018-11-13

Imieniny: Arkadii, Krystyna

Kontakt

Zespół Szkolno - Przedszkolny nr 3

w Częstochowie

E-mail: zsp3@edukacja.czestochowa.pl

Telefon/Fax 34 323 13 82

 

 

100-lecie niepodległości

2018 to Rok Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. 

flaga II rzeczpospolitej

 

"11 listopada 1918 r. spełnił się sen pokoleń Polaków - Państwo Polskie narodziło się na nowo.

Po rozbiorach i 123 latach niewoli, rusyfikacji i germanizacji, po wielkich powstaniach, wolna Polska powróciła na mapę świata" - czytamy

w uchwale Sejmu ustanawiającej 2018 r. Rokiem Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Jak podkreślono w dokumencie, to dzięki tym, którzy pozostali nieugięci, nasz Naród wyszedł zwycięsko z dziejowej próby.

"Odzyskanie niepodległości dokonało się poprzez walkę pełną poświęcenia i bohaterstwa nie tylko na polach bitew, ale i w codziennych zmaganiach o zachowanie duchowej i materialnej substancji narodowej oraz w codziennym trwaniu polskich rodzin" - głosi uchwała.

Sejm wyraził też nadzieję, że wzorem Ojców Niepodległości - Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego i Ignacego Daszyńskiego - Polacy porzucą spory, by wspólnie świętować ten radosny Jubileusz

w jedności i pojednaniu.

 

Działania w naszej szkole związane z obchodami 100-lecia odzyskania Niepodległości: 

 

 

 

 

 

 

 

Artykuły

Akcja BohaterON

2018-09-30

Nasza szkoła przystąpiła do edukacyjnego projektu „BohaterON”. Powstanie Warszawskie zapisało się na kartach historii jako jedno z najważniejszych wydarzeń kształtujących polską tożsamość. Było uosobieniem kluczowych wartości, takich jak: patriotyzm, wolność czy determinacja w przeciwstawianiu się wrogoom. Niestety, wśród kolejnych pokoleń świadomość jego znaczenia stopniowo zaika. W tym samym czasie odchodzą od nas ostatni Powstańcy, którzy pełnią fundamentalną rolę w podtrzymywaniu pamięci, przedstawiając wydarzenia tamtych dni z bezpośredniej perspektywy. Ludzie Ci zasłużyli na naszą wdzięczność, pamięć i szacunek- akcja BohaterON pozwala każdemu na wyrażenie tego w symboliczny sposób. 

BohaterON to ogólnopolska kampania o tematyce historycznej mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego poprzez wysłanie im bezpłatnych kartek dystrybuowanych na tereniecałego kraju. Projekt ma edukować Polaków, bazując na historiach Powstańców, wzmacniać poczucie tożsamości narodowej, krzewić postawy patriotyczne oraz budować wrażliwość społeczną. Nazwa akcji stanowi połączenie dwóch słów- polskiego "bohater" oraz angielskiego "ON" czyli "włączyć." Angielskie "ON"  dosłownie włącza historię bohatera- film albo prezentację, na komputerze, w telewizji bądź na tablecie. Nazwama również sygnalizować chęć włączenia do świadomości społecznej indywidualnych historii Powstańców poprzez nowoczesny patriotyzm. 

Koordynatorami akcji na terenie szkoły są p. A. Wierus i p. M. Matuszczak.

Czytaj więcej o: Akcja BohaterON

Malujemy godło naszej Ojczyzny

2018-09-21

Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości na Placu Biegańskiego uczniowie klasy VII pod opieką p. K. Kowalik wzięli udział w malowaniu godła naszej Ojczyzny i biciu Rekordu Polski! Próba dotyczyła największej liczby osób malujących farbami jednocześnie.

Czytaj więcej o: Malujemy godło naszej Ojczyzny

ZSP3 na uroczystości związanej z 73 rocznicą zakończenia II wojny światowej

2018-05-08

Nasi uczniowie Alexandra Cygan i Szymon Rymarczyk pod opieką nauczyciela Jaremy Kamińskiego wzięli udział w uroczystych obchodach 73 rocznicy zakończenia II wojny światowej. Uczestnicy w trakcie uroczystości wysłuchali bardzo ciekawego, rocznicowego przemówiena Prezydenta Krzysztofa Matyjaszczyka, który spotkał się z naszą delegacją. Uroczystość uświetniły salwy kompani honorowej wojska polskiego.

Czytaj więcej o: ZSP3 na uroczystości związanej z 73 rocznicą zakończenia II wojny światowej

Apel z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja

2018-04-27

W piątek 27 kwietnia odbyła się w szkole uroczysta akademia poświęcona Świętu Konstytucji 3 Maja. Uczniowie obejrzeli film i wysłuchali program artystyczny przygotowany przez uczennice klasy piątej: Nicolę Adamowską, Wiktorię Gołuchowską i Dorotę Nawrot. Całość odbyła się pod opieką nauczyciela Jaremy Kamińskiego.

Czytaj więcej o: Apel z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Udział Pocztu Sztandarowego w miejskich obchodach 78 - rocznicy Zbrodni Katyńskiej

2018-04-13

Dnia 13 kwietnia poczet sztandarowy z naszej szkoły w osobach Wiktori Gruzło i Aleksandry Kamińskiej wziął udział w miejskich uroczystościach 78 - rocznicy zbrodni katyńskiej. Uroczystości rozpoczęła interesująca inscenizacja, a następnie organizatorzy i przedstawiciele środowisk związanych z tematyką rocznicy zabrali głos.

Czytaj więcej o: Udział Pocztu Sztandarowego w miejskich obchodach 78 - rocznicy Zbrodni Katyńskiej

Akcja "Noś wąsy"- imieniny Marszałka Piłsudskiego

2018-03-19

19 marca w dzień imienin Józefa Piłsudskiego uczniowie, którzy będą nosili przygotowane wcześniej przez siebie wąsy, nie będą pytani na lekcjach.

Z inicjatywą uczniowskiej zabawy pod nazwą: „Wąsy Marszałka”.  wyszło Stowarzyszenie Społeczny Komitet Odbudowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego. Nasza szkoła włącza się do akcji.

Czytaj więcej o: Akcja "Noś wąsy"- imieniny Marszałka Piłsudskiego

Przyłączmy się do współtworzenia Izby Tradycji Czynu Niepodległościowego

2018-03-08

Szanowni Państwo,

chcemy Państwa zaprosić do współpracy przy tworzeniu Izby Tradycji Czynu Niepodległościowegopoświęconej działalności częstochowskich organizacji kombatanckich. Izba Tradycji Czynu Niepodległościowego powstanie przy V Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Mickiewicza w Częstochowie i będzie dostępna z możliwością zwiedzenia dla mieszkańców  i uczniów szkół częstochowskich.

Zwracamy się do Państwa o przekazanie materiałów poświęconych działalności Państwa Stowarzyszeń, rodzin i przodków, które zostaną zinwentaryzowane przy współpracy z Muzeum Częstochowskim, a następnie powstanie wystawa stała dotycząca działalności organizacji w danym okresie historycznym. Główną ideą jest zaznaczenie istnieniA i działalności w okresie od 1918 do 1989 roku. Chcemy, aby stulecie Niepodległości było ważnym wydarzeniem również dla naszych kombatantów i przodków, a ich działalność    i pamięć o przeszłości została zachowana dla następnych pokoleń. W tym celu powstał specjalny Zespół ds. utworzenia Izby Tradycji Czynu Niepodległościowego składający się  z dyrektorów szkół częstochowskich oraz przedstawicieli organizacji kombatanckich.

Zapraszamy do współpracy i prosimy o kontakt z pracownikiem Muzeum Częstochowskiego:   

                       Małgorzata Szczęsna

                    Kierownik Działu Historii

                            504 757 178

 

Z wyrazami szacunku w imieniu Zespołu

     Rafał Piotrowski

Dyrektor Zespołu Szkół Technicznych

 

Czytaj więcej o: Przyłączmy się do współtworzenia Izby Tradycji Czynu Niepodległościowego

99 rocznica zwycięskiej Obrony Lwowa

2017-11-22

22 listopada na Placu Orląt Lwowskich poczet sztandarowy szkoły wziął udział w uroczystości miejskiej upamiętniającej 99 rocznicę zwycięskiej obrony Lwowa. Po odegraniu Hymnu Państwowego i wystąpieniach okolicznościowych, zgromadzeni wzięli udział w Apelu Pamięci, a delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem. Podczas uroczystości wręczono również odznaczenia zasłużonym dla województwa śląskiego oraz odznaczenia Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 52 im. Małego Powstańca zaprezentowali montaż słowno-muzyczny.

Czytaj więcej o: 99 rocznica zwycięskiej Obrony Lwowa

Narodowe święto Niepodległości

2017-11-09

Narodowe Święto Niepodległości- obchodzone co roku 11 listopada, upamiętnia odzyskanie niepodległości przez Naród Polski. W naszej szkole uczniowie dzisiaj przygotowali akademię z tej okazji. Umiejętnościami recytatorskimi i wokalnymi wykazali się zarówno dziewczęta jak i chłopcy z klas IV-VII 

Czytaj więcej o: Narodowe święto Niepodległości