100-lecie niepodległości
2018 to Rok Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości.
"11 listopada 1918 r. spełnił się sen pokoleń Polaków - Państwo Polskie narodziło się na nowo.
Po rozbiorach i 123 latach niewoli, rusyfikacji i germanizacji, po wielkich powstaniach, wolna Polska powróciła na mapę świata" - czytamy
w uchwale Sejmu ustanawiającej 2018 r. Rokiem Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości.
Jak podkreślono w dokumencie, to dzięki tym, którzy pozostali nieugięci, nasz Naród wyszedł zwycięsko z dziejowej próby.
"Odzyskanie niepodległości dokonało się poprzez walkę pełną poświęcenia i bohaterstwa nie tylko na polach bitew, ale i w codziennych zmaganiach o zachowanie duchowej i materialnej substancji narodowej oraz w codziennym trwaniu polskich rodzin" - głosi uchwała.
Sejm wyraził też nadzieję, że wzorem Ojców Niepodległości - Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego i Ignacego Daszyńskiego - Polacy porzucą spory, by wspólnie świętować ten radosny Jubileusz
w jedności i pojednaniu.
Działania w naszej szkole związane z obchodami 100-lecia odzyskania Niepodległości:
Artykuły
Sukces uczennicy klasy VIII
Uczennica klasy VIII, Aleksandra Wojtasik, zajęła II miejsce w międzyszkolnym konkursie historyczno-plastycznym "Józef Piłsudski w karykaturze". Konkurs orgaizowała ZSP 1, a opiekunem uczennicy była p. A. Wierus
Czytaj więcej o: Sukces uczennicy klasy VIIIProjekt "Nie chciejcie Ojczyzny, która Was nic nie kosztuje"
Nasza szkoła uczestniczyła w projekcie "Nie chciejcie Ojczyzny, która Was nic nie kosztuje". Projekt związany był z tegorocznymi obchodami setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, a jego organizacją zajmowali się Fundacja Civitas Christiana, Delegatura w Częstochowie Kuratorium Oświaty w Katowicach oraz Jasna Góra.
W ramach projektu odbyło się kilka ciekawych wydarzeń: konferencja na Jasnej Górze, lekcje historii na temat odzyskania niepodległości w naszym regionie, akcja „100 życzeń na 100 lat dla niepodległej”, tworzenie dekoracji maciejówek – czapek legionistów. Największym wydarzeniem był zaś piknik niepodległościowy, gdzie uczniowie w maciejówkach zatańczyli uroczystego poloneza (z placu Biegańskiego pod jasnogórski szczyt).
Bijemy rekord w śpiewaniu Mazurka Dąbrowskiego
Dziś włączyliśmy się w akcję „Rekord dla Niepodległej”. W piątek, 9 listopada 2018 r. o godzinie 11:11, w ramach świętowania 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, wspólnie zaśpiewaliśmy 4-zwrotkowy hymn narodowy.
Czytaj więcej o: Bijemy rekord w śpiewaniu Mazurka DąbrowskiegoNasi uczniowie na konferencji "Częstochowa Niepodległa"
Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w konferencji „Częstochowa Niepodległa” , która odbyła się 7 listopada w sali sesyjnej Urzędu Miasta Częstochowy. Jej celem było przybliżenie losów miasta i jego społeczności w przededniu 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Obecni mieli okazję wysłuchać referatów przygotowanych przez uczniów częstochowskich szkół na podstawie książki „Częstochowianie w marszu do Niepodległej” pod redakcją Ryszarda Stefaniaka i Rafała Piotrowskiego. Wręczono również dyplomy i nagrody laureatom konkursów plastycznego i pieśni patriotycznej oraz terenowej gry historycznej.
Czytaj więcej o: Nasi uczniowie na konferencji "Częstochowa Niepodległa"Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego "Urodzinowa pocztówka dla Niepodległej"
W dniu 07.11.2018 r. odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego "Urodzinowa pocztówka dla Niepodległej". W ramach konkursu wpłynęło wiele barwnych i ciekawych prac przedszkolaków i uczniów. Jury starało się bardzo wnikliwie i rzetelnie ocenić prace, biorąc pod uwagę przede wszystkim zaangażowanie, pomysłowość, estetykę wykonania pracy i jej zgodność z tematyką.
Spośród zgłoszonych prac Jury wybrało łącznie 22 prace zwycięskie. Wszyscy uczestnicy i laureaci otrzymają pamiątkowe dyplomy oraz nagrody.
Komisja w składzie:
1.Natalia Owczarek
2. Agnieszka Kamińska
3. Aneta Wierus
4. Monika Matuszczak
po zapoznaniu się z pracami postanawia przyznać nagrody:
- w kategorii klas I-II
I miejsce: Nadia Pindych, klasa I
II miejsce: Zuzia Smok, klasa II
Dawid Kołodziej, klasa II
III miejsce: Patrycja Bolkowska, klasa I
Oskar Ira, klasa II
- w kategorii klas IV-VIII
I miejsce: Norbert Suliga, klasa VI
II miejsce: Wiktoria Kaczmarzyk, klasa IV
III miejsce: Patrycja Banaszkiewicz,klasa IV
Bartosz Siejca, klasa IV
- w kategorii przedszkola
I miejsce: Małgosia Radziwolska, gr. Pszczółki
Dominik Kowalczyk, gr. Żabki
Nikodem Kucharzewski, gr. Biedronki
II miejsce: Zuzanna Tomczyk, gr. Misie
Julia i Roksana Siupka, gr. Biedronki
III miejsce: Jakub Górecki, gr. Misie
Iga Kołodziej, gr. Misie
Amelia Serafin, gr. Biedronki
Wyróżnienie:
Nikodem Smok, gr. Żabki
Lena Stanirowska, gr. Misie
Weronika Jarząbek, gr. Biedronki
Julia i Kornelia Legenza, gr. Biedronki
Jagoda Chudzik, gr. Misie
Serdecznie gratulujemy wszystkim laureatom konkursu !!
Dzień mody patriotycznej
Drodzy Uczniowie!
Ogłaszamy dzień 9 listopada 2018 r.
Dniem Mody Patriotycznej.
W tym szczególnym dniu chcemy uczcić
100. rocznicę odzyskania
przez Polskę niepodległości.
Tego dnia przychodzimy do szkoły ubrani
w kolorach barw narodowych lub w stroju galowym.
Czytaj więcej o: Dzień mody patriotycznejAkcja BohaterON
Nasza szkoła przystąpiła do edukacyjnego projektu „BohaterON”. Powstanie Warszawskie zapisało się na kartach historii jako jedno z najważniejszych wydarzeń kształtujących polską tożsamość. Było uosobieniem kluczowych wartości, takich jak: patriotyzm, wolność czy determinacja w przeciwstawianiu się wrogoom. Niestety, wśród kolejnych pokoleń świadomość jego znaczenia stopniowo zaika. W tym samym czasie odchodzą od nas ostatni Powstańcy, którzy pełnią fundamentalną rolę w podtrzymywaniu pamięci, przedstawiając wydarzenia tamtych dni z bezpośredniej perspektywy. Ludzie Ci zasłużyli na naszą wdzięczność, pamięć i szacunek- akcja BohaterON pozwala każdemu na wyrażenie tego w symboliczny sposób.
BohaterON to ogólnopolska kampania o tematyce historycznej mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego poprzez wysłanie im bezpłatnych kartek dystrybuowanych na tereniecałego kraju. Projekt ma edukować Polaków, bazując na historiach Powstańców, wzmacniać poczucie tożsamości narodowej, krzewić postawy patriotyczne oraz budować wrażliwość społeczną. Nazwa akcji stanowi połączenie dwóch słów- polskiego "bohater" oraz angielskiego "ON" czyli "włączyć." Angielskie "ON" dosłownie włącza historię bohatera- film albo prezentację, na komputerze, w telewizji bądź na tablecie. Nazwama również sygnalizować chęć włączenia do świadomości społecznej indywidualnych historii Powstańców poprzez nowoczesny patriotyzm.
Koordynatorami akcji na terenie szkoły są p. A. Wierus i p. M. Matuszczak.
Czytaj więcej o: Akcja BohaterONMalujemy godło naszej Ojczyzny
Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości na Placu Biegańskiego uczniowie klasy VII pod opieką p. K. Kowalik wzięli udział w malowaniu godła naszej Ojczyzny i biciu Rekordu Polski! Próba dotyczyła największej liczby osób malujących farbami jednocześnie.
Czytaj więcej o: Malujemy godło naszej OjczyznyZSP3 na uroczystości związanej z 73 rocznicą zakończenia II wojny światowej
Nasi uczniowie Alexandra Cygan i Szymon Rymarczyk pod opieką nauczyciela Jaremy Kamińskiego wzięli udział w uroczystych obchodach 73 rocznicy zakończenia II wojny światowej. Uczestnicy w trakcie uroczystości wysłuchali bardzo ciekawego, rocznicowego przemówiena Prezydenta Krzysztofa Matyjaszczyka, który spotkał się z naszą delegacją. Uroczystość uświetniły salwy kompani honorowej wojska polskiego.
Czytaj więcej o: ZSP3 na uroczystości związanej z 73 rocznicą zakończenia II wojny światowejApel z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja
W piątek 27 kwietnia odbyła się w szkole uroczysta akademia poświęcona Świętu Konstytucji 3 Maja. Uczniowie obejrzeli film i wysłuchali program artystyczny przygotowany przez uczennice klasy piątej: Nicolę Adamowską, Wiktorię Gołuchowską i Dorotę Nawrot. Całość odbyła się pod opieką nauczyciela Jaremy Kamińskiego.
Czytaj więcej o: Apel z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja