Regulamin pracy zdalnej z wykorzystaniem platformy Microsoft Teams
2020-11-10
Regulamin pracy zdalnej z wykorzystaniem platformy Microsoft Teams– aneks do Regulaminu kształcenia na odległość z dn. 25.03.2020 r.
§ 1. Postanowienia ogólne
- Zajęcia zdalne prowadzone są w aplikacji Microsoft Teams będącej częścią pakietu Office 365.
- Platforma Teams służy wyłącznie do nauki zdalnej, nie może być wykorzystywana do innych celów.
- Dostęp do Microsoft Office 365, w tym aplikacji MS Teams, udostępnia uczniom Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 3 w Częstochowie.
- Korzystanie z usługi/aplikacji Office 365 (w tym z aplikacji Microsoft Teams, Word, Excel, Power Point) jest bezpłatne.
- Aplikacja Microsoft Teams dostępna jest z dowolnego komputera z dostępem do Internetu poprzez aktualną przeglądarkę internetową (najlepiej Google Chrome).
- Aby skorzystać z aplikacji Office 365 należy zalogować się z wykorzystaniem właściwego dla ucznia loginu oraz hasła.
- Uczeń musi być zapisany imieniem i nazwiskiem, aby nauczyciel dołączył go do lekcji.
§ 2. Warunki techniczne potrzebne do nauki zdalnej
- Odpowiednie warunki do realizacji nauki z użyciem metod i technik kształcenia na odległość powinni zapewnić rodzice/prawni opiekunowie dziecka.
- Uczniowie powinni mieć dostęp do Internetu oraz urządzeń umożliwiających połączenie z nim, wyposażonych w ekran, klawiaturę oraz mysz lub inne urządzenie kierujące wskaźnikiem ekranowym, kamerę, mikrofon i głośniki (słuchawki z mikrofonem).
- W razie problemów z zapewnieniem właściwych warunków do nauki zdalnej rodzice/prawni opiekunowie powinni ten fakt niezwłocznie zgłosić wychowawcy klasy.
- W przypadku braku takich możliwości szkoła we współpracy z rodzicami/prawnymi opiekunami ustala sposób realizacji kształcenia na odległość.
§ 3. Sposób prowadzenia nauki zdalnej
- Zajęcia zdalne są prowadzone w trybie wideokonferencji na platformie Microsoft Teams i trwają do 30 min. zgodnie z planem lekcji ucznia. 5 min przed lekcją to czas na połączenie i przygotowanie do zajęć, pozostałe 10 min. po wideokonferencji to praca własna ucznia oraz czas przeznaczony na kontakt indywidualny nauczyciela z uczniem lub nauczyciela z rodzicem.
- Uczeń posiada na swoim koncie zespoły równoznaczne z przedmiotami, które są w planie jego zajęć.
- Na kanale Ogólnym w zakładce Wpisy danego zespołu uczeń znajdzie informacje o planowanych lekcjach online, zadaniach do wykonania, informacje od prowadzącego zajęcia nauczyciela.
- Informacje o lekcjach online i zadaniach uczeń znajdzie także w Kalendarzu i Aktywnościach.
- Materiały od uczącego umieszczone mogą być w zakładce Pliki.
- Zabrania się modyfikowania bez zgodny uczącego materiałów umieszczonych przez nauczyciela oraz usuwania ich.
- Zachowanie uczniów podczas zajęć online:
- dla bezpieczeństwa wszystkich uczestników lekcji nie podaje się nikomu spoza klasy dostępu do zajęć;
- spotkanie otwiera nauczyciel;
- uczeń dołącza punktualnie zgodnie z ustalonym planem wyłącznie do spotkania otwartego przez nauczyciela;
- uczeń powinien mieć włączoną kamerę i urządzenia odbierające i nadające dźwięk (słuchawki z mikrofonem lub głośniki i mikrofon);
- po przywitaniu się uczeń powinien wyciszyć mikrofon;
- w przypadku, gdy uczeń chce zadać pytanie powinien podnieść rękę (za pomocą naciśnięcia ikonki rączki) lub skorzystać z czatu spotkania;
- uczeń powinien przygotować się do zajęć zgodnie ze wskazówkami nauczyciela;
- platforma jest przestrzenią pracy edukacyjnej i uczeń ponosi odpowiedzialność za to, co na niej umieszcza;
- w czasie trwania spotkania obowiązują zasady kultury osobistej i dobrej komunikacji;
- zabrania się obrażania innych osób/uczestników spotkania słownie lub graficznie (obrazem), zakłócania lekcji oraz samowolnego udostępniania własnego ekranu;
- w przypadku niestosowania się do ww. zasad uczeń zostaje upomniany, a w razie braku reakcji na upomnienie zostaną wyciągnięte wobec niego konsekwencje;
- szkoła nie wyraża zgody na nagrywanie przez ucznia spotkań z nauczycielem;
- zabrania się nagrywania lekcji online, wykonywania zrzutów ekranu oraz zdjęć, a także ich udostępniania innym osobom;
- w przypadku powzięcia informacji o rozpowszechnianiu nagrania nauczycielowi przysługuje szereg środków prawnych mających na celu ochronę jego wizerunku łącznie z drogą postępowania sądowego;
- nauczyciel danego przedmiotu może zdecydować o nagrywaniu zajęć w przypadku braku możliwości uczestniczenia w nich dzieci ze względu na ich warunki domowe czy sprzętowe, nagranie dostępne jest tylko dla uczniów danego zespołu klasowego. Uczniom zabrania się udostępniania takich nagranych zajęć innym osobom.
- Opieka nad uczniem uczącym się zdalnie:
- uczeń przebywający w domu realizuje obowiązek szkolny pod opieką rodziców/opiekunów prawnych, którzy sprawują w tym czasie nad nim wyłączną opiekę;
- nauczyciel pracujący zdalnie nie ma możliwości realizowania swoich funkcji opiekuńczych.